0. klasse 2022-2023

Ny skoleelev på vej til skole

Indskrivning til 0. klasse: 2023-2024


Der er nu åbnet for tilmelding af børn, der er klar til at starte i skole i august 2023.

Børn, der er født i 2017 skal starte i skole i august 2023. Kontakt skolen for at få flere oplysninger samt aftale en dato for en indskrivningssamtale. Der er kun et begrænset antal pladser til rådighed til 0. klasse.Læs venligst vores indskrivningspolitik for at se, hvilken gruppe dit barn er hører under, og hvilke kriterier der gælder for, hvordan det bestemmes.

Pladser til 0. klasse for familier i gruppe 1 og gruppe 2 tilbydes primo november 2022. Hører dit barn til i gruppe 2 skal tilmelding ske senest 31. oktober 2022. Pladser i gruppe 2 tildeles efter lodtrækning.

 (Optagelse fra gruppe 2 i indeværenede skoleår 2022-23 er lukket for yderligere optagelse).

Spring school (før-skole)

Børn, der skal starte i skole i august 2023, har mulighed for at springe ind i forårskolen (før-skole) fra den 1. april 2023.

Spring school er Lolland International Schools tidlige skolestartsprogram, også kendt som 'før-skole' på dansk, og starter 1. april. Formålet med Spring school er at give børnene den bedst mulige skolestart ved at gøre dem fortrolige med deres nye skolemiljø, menneskerne og rutinerne, så de er klar til 0. klasse i august 2023. Når børn kender og forstår deres omgivelser, giver det dem tryghed og en følelse af at høre til.

At flytte fra dagpleje/børnehave til skole er et stort skridt. Børnene vil gå fra at være de ældste tilbage til at være de yngste; de vil gå fra et miljø, hvor de for det meste får frit valg af aktiviteter, til et miljø med mere struktur. Desuden er vores skole en tosproget skole, så store dele af dagen vil foregå på dansk, engelsk eller begge dele, og det kan være noget nyt. Der vil være en masse nye ting at se og gøre, og forandringer kan være vanskelige, så vi ønsker at gøre denne overgang så smidig som muligt. Følg linket for at se et eksempel på forårsskoleprogrammet, møde de vigtige personer, der står for programmet, og se nogle billeder, der illustrerer de forskellige aktiviteter (Eksempel på forårsskoleprogram PDF).